708 877 088

Konsultacje z wróżkami, jasnowidzami, przepowiednie
serwisu ezoterycznego AstroStar za 7,68 zł/min. połączenia

Jesteś u nas pierwszy raz? AstroStar to profesjonalny serwis ezoteryczbny

Proponujemy konsultacje z doświadczonymi wróżkami, jasnowidzami i astrologami. Koszt połączenia to jedyne 7.68 za min. konsultacji. Zadzwoń i ciesz się szczęściem! Zajrzyj do Astromagazynu, z którego dowiesz się jak zmienić swoje życie na lepsze.

Kariera i biznes Autor: ,

Jak radzić sobie z krytyką?

Z pewnością przekonałeś się nie raz jak krytyka potrafi zaboleć. Jednak kiedy nauczysz się traktować ją jako wskazówkę i pomoc do dalszych działań, zobaczysz, że zacznie działać na Twoją korzyść.

Przyznaj, że wysłuchiwanie krytyki nie jest tak miłe, jak pochwały. Najczęściej krytyka wywołuje rozdrażnienie, prowadzi do rozważań o słuszności decyzji, zastanawiania się nad sensem podjętych działań. Czym jest ta krytyka i co możemy z nią zrobić?

 

Jak NIE NALEŻY reagować na krytykę

Najczęstsza reakcją na krytykę jest natychmiastowa próba wytłumaczenia się przed rozmówcą. Nie tak zrozumiałeś, nie o to mi chodziło, to nie moja wina – takie komentarze padają z naszych ust. Paradoksalnie często w takich sytuacjach tłumaczymy się z czegoś, w czym nie zawiniliśmy. W związku z tym Twój autorytet może lec w gruzach, nie mówiąc już o tym, że w ten sposób pokażesz swoje słabości.

Innym mechanizmem obronnym często jest partyzanckie milczenie. Jeśli na słowa krytyki zamykasz się w sobie i nie mówisz nic, zostawiasz oponenta z przeświadczeniem o jego racji. Skoro nie mówisz nic, to znaczy, że nie masz nic do powiedzenia, czyli nie masz nic na swoja obronę. Do czego takie zachowanie może doprowadzić?  Złość, frustracja, niezadowolenie, kiełkujące w Tobie.

Najgorszą zaś reakcją na słowa krytyki pod Twoim adresem jest agresja. Co samo w sobie wyklucza rozsądne przyjrzenie się krytyce na chłodno, a też z pewnością negatywnie wpłynie na relacje z osobą, która krytyki się dopuściła. Nie mówiąc już o Twojej reputacji.

Jak NALEŻY reagować na krytykę

Realnie patrząc masz dwie możliwe reakcje na krytykę pod Twoim adresem. Pierwsza: przyznać się do błędu i spróbować go naprawić. Druga: wskazać dowody dla swoich racji. Oczywiście żadne z tych wyjść z sytuacji do łatwych nie należy, ale jeśli zaczniesz stosować poniższe wskazówki, szybko nauczysz się kontrolować reakcje i łatwiej zmierzysz się ze słowami krytyki.

Zrób sobie przerwę. Po usłyszeniu lawiny krytyki, poproś rozmówcę o chwilę dla siebie. W tym czasie rozważ to, co usłyszałeś i spróbuj rozłożyć wszystko na swoim miejscu. Po spokojnej analizie w odosobnieniu, będziesz w stanie równie spokojnie kontynuować rozmowę.

Naucz się żartować z siebie samego. Nie oznacza to, że masz zanosić się śmiechem w odpowiedzi na krytykę, ale zdrowy humor może być najlepszym wyjściem z sytuacji. Człowiek, który potrafi z ironią odnieść się do siebie samego, zasługuje na szacunek. Taka reakcja z pewnością zaskoczy oponenta i może doprowadzić w sekundę do rozbrojenia jego słownej amunicji.

Poświęć dużo uwagi krytyce od osób bliskich. To nie prawda, że rodzina i przyjaciele powinni ślepo uwielbiać wszystko to, co robisz i Ciebie samego. Tak naprawdę to właśnie najbliższe otoczenie może odważyć się wytknąć Ci Twoje błędy i zrobią to bez złości i żółci, ale przekażą w ten sposób cenną informację dla Ciebie. Korzystając z ich rad, możesz pracować nad udoskonaleniem swoich projektów i siebie samego.

Trening przed „walką”

Aby nauczyć się ze spokojem i mądrością reagować na słowa krytyki, najpierw popracuj nad swoimi reakcjami. Usiądź wygodnie, rozluźnij się, zamknij oczy i przypomnij sobie sytuację, w której krytyka bardzo Cię zabolała. Spróbuj szczegółowo odtworzyć ten obrazek, przypomnij sobie wyraz twarzy rozmówcy, jego intonację, początek rozmowy i ten moment, kiedy poczułeś rozdrażnienie i złość. I tu się na chwile zatrzymaj. Wyobraź sobie, jak uspokajasz się wewnętrznie i rzeczowo odpowiadasz oponentowi. Jesteś spokojny, rozsądny, zachowujesz się z lekkością i pewnością siebie.  A teraz przeanalizuj ile pozytywnych sytuacji niesie ze sobą takie właśnie rozsądne rozwiązanie sytuacji. Powtarzaj sobie to ćwiczenie od czasu do czasu.

Możesz zaprosić do takich ćwiczeń przyjaciela, który odegra rolę krytyka, a Ty z kolei na jego słowa spróbujesz odpowiadać bez złości, histerii, rozsądnie tłumacząc swoje racje. Jeśli dobrze się znacie, z pewnością będziesz się czuł komfortowo wykonując to ćwiczenie wspólnie z nim. Po kilku takich sesjach wypracujesz odpowiednią metodę samoobrony, a Twoja podświadomość otrzyma sygnał, że krytyka nie zawsze jest wrogim atakiem. Powodzenia!

Potrzebujesz porady lub wsparcia? Chcesz zmienić swoje życie na lepsze?

Pomoże Ci doradca Astrostar! Poznaj odpowiedzi na wszelkie pytania, znajdź rozwiązanie każdego problemu. Zarezerwuj rozmowę już teraz.

Komentarze Facebook