708 877 088

Konsultacje z wróżkami, jasnowidzami, przepowiednie
serwisu ezoterycznego AstroStar za 7,68 zł/min. połączenia

Jesteś u nas pierwszy raz? AstroStar to profesjonalny serwis ezoteryczbny

Proponujemy konsultacje z doświadczonymi wróżkami, jasnowidzami i astrologami. Koszt połączenia to jedyne 7.68 za min. konsultacji. Zadzwoń i ciesz się szczęściem! Zajrzyj do Astromagazynu, z którego dowiesz się jak zmienić swoje życie na lepsze.

Kariera i biznes Autor: ,

Jak rozmawiać z szefem?

Każdy specjalista marzy o zawrotnej karierze, wysokim wynagrodzeniu i ciekawej pracy. Bycie profesjonalistą nie gwarantuje nam niestety docenienia na polu zawodowym.

Wiele zależy od naszych relacji z przełożonymi. Może się okazać tak, że twój bezpośredni przełożony dostał awans i na jego miejsce przyszła nowa osoba. O ile wcześniejszy szef chwalił Cię i doceniał, o tyle nowy wcale nie musi tego robić. Bardzo często zdarza się, że jest wręcz przeciwnie.

Jeśli w Twojej firmie pojawiły się problemy, konflikty z przełożonym, możesz oczywiście walczyć o sprawiedliwość, ale w większości przypadków to droga donikąd. Zdaniem psychologów najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest zmiana stylu relacji z szefem i znalezienie wspólnego języka. Jak to zrobić? Wszystko zależy od natury samego szefa.

 

Tyran

Zahartowany na polu bitwy biznesu zdesperowany praktyk, który podczas ciężkiej walki o miejsce pod słońce, zapomniał o etyce i dobrym wychowaniu. Lubi powtarzać powiedzonko: „kiedy sterczałeś na uniwerku, ja już pracowałem”. Dlatego nie lubi testów, tabelek, ankiet. Wg niego – to nic poważnego i nic wartościowego. Z reguły zwraca się bezpośrednio na „Ty” i wybucha krzykiem.

Strategia: Najważniejsze – nie bój się! Musisz przeciwstawiać się takiemu traktowaniu. Taki szef przestanie całkowicie szanować tych, którzy kulą ogon po sobie. Nie staraj się przekrzyczeć tyrana, to nie ma żadnego sensu. W relacjach pomoże zimny ton i przekierowanie rozmowy na tematy, związane wyłącznie z biznesem. Możesz spróbować powiedzieć: „Proszę trzymać emocje na wodzy, wówczas powrócimy do naszej rozmowy”. Wychodząc z gabinetu szefa zamknij po cichu za sobą drzwi. Kiedy emocje ochłoną, rozpoczniecie na nowo konstruktywną rozmowę.

Ojciec dyrektor

Taki kierownik nie lubi wnikać w szczegóły, uważa się za dobrego stratega. Dlatego to na Tobie spoczną wszelkie rutynowe czynności. Za to ten typ szefa zawsze wychodzi naprzeciw Twoim prywatnym sprawom. Nawet, jeśli czasem dostaniesz ochrzan, newralgiczne sprawy szybko odchodzą w zapomnienie, jak gdyby nigdy nic.

Strategia: Psychologowie relacji twierdzą, że taki typ przełożonego nie trawi wszystkiego co oficjalne. Dla niego cała firma to jedna wielka rodzina. Siebie samego postrzega jako głowę tej rodziny. Najlepiej wybrać taki sposób komunikowania się z nim, który będzie nieco przypominał relacje żony ze znerwicowanym mężem, lawirując między problemami, ciesząc go pozytywną informacją. Z takim „Ojcem” można pożartować, ale trzymając się dobrego wychowania. Nasz dyrektor z chęcią będzie słuchał tego, co mamy do powiedzenia.

Gwiazda

Kreatywność, charyzma, indywidualność – to podstawowe cechy charakteru tego typu kierownika. Taki szef jest przyzwyczajony do pochwał i komplementów. Lubi być w centrum uwagi, zwłaszcza damskiej części pracowników, przy czym całą pracę trzeba wykonywać za niego.

Strategia: Szef jest spragniony pochwał. Wiedząc to, pozwól sobie na komplement pod jego adresem. Poczęstuj wyrobem domowym. Uważaj tylko, aby takie zachowanie nie wyglądało na „zatroskaną mamusię” ani nie na „flirtującą damulkę”. Traktuj go jak przyjaciela, którego doceniasz i nigdy nie wątpisz w jego umiejętności i profesjonalizm. Podziel się swoimi spostrzeżeniami, pomysłami – to działa.

Perfekcjonista

Szef perfekcjonista myśli, że wie, jak powinno wyglądać idealne biuro, idealne zebranie współpracowników, idealna prezentacja… Zwraca uwagę na drobiazgi. To typowy pedant-perfekcjonista i idealista. Co ciekawe, ten typ pozwoli pracownikom na popijanie kawę z hamburgerami, ale krzywo spojrzy na przerwy na herbatki z domowymi ciasteczkami.

Strategia: Staraj się tłumaczyć szefowi, najlepiej korzystając z wykresów i tabelek, że denerwujące go czynniki to nie lenistwo i nieodpowiedzialność pracowników, lecz dokładnie zaplanowana organizacja pracy. Natomiast posiedzenia z herbatka i ciasteczkami to nic innego jak psychologiczny zabieg skierowany przeciwko wypaleniu zawodowemu. Zespół pracowników odpocznie, nabierze siły i zacznie bardziej efektywnie pracować, wykonując swoje obowiązki.

Psychologowie wypracowali trzy zasady, postępując wg których pracownik powinien utrzymywać relacje z szefem, aby pokazać się z jak najlepszej strony i szybko wspiąć się po szczebelkach kariery..

  1. Przestrzegaj struktury w firmie, nie staraj się poddać w wątpliwość autorytetu szefa, ani w rozmowie w cztery oczy, ani tym bardziej na forum.
  2. Staraj się mówić używając formy „ja” – „Ja mogę oczywiście wyciągnąć niepoprawne wnioski, kiedy mówi się do mnie podniesionym głosem”. Trzeba dawać szefowi do zrozumienia, że zarówno on jak i ty razem wspólnie próbujemy rozwiązać ten sam problem.
  3. Unikaj zbędnych emocji. Najczęściej przeszkadzają w owocnej pracy i tworzą przekłamany obraz specjalisty.

Potrzebujesz porady lub wsparcia? Chcesz zmienić swoje życie na lepsze?

Pomoże Ci doradca Astrostar! Poznaj odpowiedzi na wszelkie pytania, znajdź rozwiązanie każdego problemu. Zarezerwuj rozmowę już teraz.

Komentarze Facebook